Kūdikių ir odos priežiūros ypatumai


Oda, kaip ir bet kuri organizmo sistema, auga, bręsta ir tvirtėja. Paprastai daugelis kūdikių odos negalavimų augant sumažėja ar visai dingsta. Tačiau, jei nuo pat pirmųjų dienų mažylio odelė nebus prižiūrima, negalavimai gali išlikti ilgesnį laiką ir kankinti daug metų.

Vaikų odos ypatumai

Kūdikio epidermio sluoksnis labai plonas, kraujagyslės labai arti odos paviršiaus, todėl kenksmingosios medžiagos lengvai gali patekti į kraujotaką ir kūdikio odą galima greit sudirginti, pažeisti. Apsauginių savybių kūdikio oda turi nedaug. Visų pirma ji daug plonesnė už suaugusio žmogaus, todėl negali patikimai saugoti nuo mechaninių, fizinių, cheminių veiksnių bei mikroorganizmų. Taip pat vaikučių odelė turi mažai riebalinių liaukų, todėl greitai džiūsta ir yra silpnai apsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Suaugusio žmogaus oda padeda reguliuoti kūno temperatūrą, tačiau kūdikių ne visuomet gerai atlieka šią funkciją. Nereikėtų pamiršti dar vienos odos funkcijos – skysčių balanso palaikymo. Vaikai labai greitai netenka skysčių, todėl jų odelė sausėja ir raukšlėjasi. Druskos iš žmogaus organizmo taip pat išsiskiria pro odą su prakaitu. Tačiau mažų vaikų prakaito liaukos dar nėra iki galo išsivysčiusios, jie mažiau prakaituoja, todėl ir druskos į išorę išskiriamos prasčiau. Vaikų oda, kaip ir suaugusiųjų, iš aplinkos absorbuoja įvairias medžiagas, taip pat gydomąsias bei toksines. Todėl, tepant kūdikio odą įvairiais tepalais ir kremais, to nereikėtų pamiršti. Visų pirma reikėtų žinoti, kokias priemones reikia rinktis ir kaip jas tinkamai naudoti.

Švaros garantas – vaikiškas muilas

Dažniausi kūdikių odos pažeidimo požymiai – tai išsausėjimas, niežulys, pleiskanojimas, odos uždegimai, infekcijos. Aišku, šiuos negalavimus gali sukelti ir netinkama mityba, bet svarbų vaidmenį vaidina kasdienė odos priežiūra. Verta prisiminti, kad geriausias kūdikio odelės švaros garantas – švelnus muilas ir vanduo. Naudokite natūralias prausimosi priemones, jos bekvapės ir neutralaus pH. Tai galėtų būti paprastas vaikiškas muilas su specialiaisiais riebalais, lanolinu. Jei esate tam tikroje vietoje, kur nėra sąlygų kūdikio nuprausti, galite naudoti drėgnas servetėles, kurių sudėtyje būtų natūralaus alavijo, ožrožės, kas suteikia malonų drėkinamąjį pojūtį bei ramina odą.

Kaip pasirinkti tinkamas odos priežiūros priemones?

Visuomet stenkitės rinktis tik natūralias priežiūros priemones, nes jas naudojant yra mažiausia odos sudirginimo tikimybė. Kaip ir suaugusių, vaikučių odelė gali skirtis, vienų labiau linkusi išsausėti, rausti, kitų šusti ir t.t., todėl prieš pasirinkdami odos priežiūros priemones jūs (nes jūs daugiausiai laiko praleidžiate su mažyliu ir žinote, kaip į įvairias aplinkos sąlygas reaguoja jo oda) turite įvertinti savo vaiko odos tipą. Jei ji be priekaištų, nėra jokių pažeidimo ar alergijos židinių, galite pirkti specialiai vaikams pagal amžių gaminamas kūno priežiūros priemones, jų galite rasti vaistinėse, prekybos centruose. Rekomenduojama odos priežiūrai naudoti bekvapes, bespalves priemones, nes kvapą ir spalvą jiems suteikia cheminės medžiagos, kurios kelia alergiją ir dirgina odą. Žinoma, būtina atkreipti dėmesį, ar nepasibaigęs galiojimo laikas, ar nepažeista pakuotė. Taip pat būtų naudinga pasidomėti, kokios produkto sudedamosios dalys, kaip jos veikia odą. Pavyzdžiui, jei vaiko odelė linkusi šusti, renkantis tepalą, kurio sudėtyje yra ramunėlių ekstraktas, – jis mažins odos uždegimą, sudirgimą. O kai tepalo sudėtyje yra migdolų aliejus ir cinko oksidas, migdolų aliejus maitina odą, palaiko jos drėgmės balansą, o cinko oksidas sugeria drėgmę ir veikia antiseptiškai. Pastarųjų dviejų medžiagų yra tepalo Excipial su migdolų aliejumi („Spirig Pharma AG“, Šveicarija) sudėtyje. Didžiausią šio tepalo dalį sudaro lipidai, kurie irgi gerina kūdikio odelės būklę, todėl šis tepalas ne tik suteikia odai elastingumo ir atsparumo neigiamiems išorės poveikiams ir alergenams, bet ir sugeria drėgmę pateptoje vietoje. Todėl ir gali būti naudojamas iššutimų profilaktikai ir gydymui. Svarbu ir tai, kad produktai būtų patikrinti dermatologų, nes vaiko odos alergiją gali sukelti net ir visai „nekalti“ augalai, pavyzdžiui, medetka. Medikai nepataria naudoti daug įvairių kremų vienu metu ar dažnai juos keisti. Tačiau, jeigu pastebėjote, kad patepus kremu odelė paraudo ar atsirado alergijos požymių, priemones reiktų pakeisti.

No hay comentarios: